Dlaczego warto czytać dzieciom – kilka ważnych powodów

Dlaczego warto czytać dzieciom - kilka ważnych powodów

Jeśli trudno znaleźć ci odpowiedź na pytanie, dlaczego warto czytać dzieciom, w tym artykule podam kilka istotnych powodów. Czytanie powinno być bardzo ważne w życiu każdego człowieka, także, a może nawet przede wszystkim małych dzieci. Poznawanie różnych historii z książek uczy, bawi i rozwija wyobraźnię. Sprawia też, że świat staje się bardziej kolorowy, ciekawszy i piękniejszy.

Dziś rodzice, którzy pragną wychować swoje pociechy na dobrych, wartościowych i empatycznych ludzi posiłkują się mądrymi książkami o wychowaniu dzieci. Czy taka metoda jest dobra? Na pewno tak. Ale co robili rodzice 30 – 40 lat temu, kiedy takich poradników było jak na lekarstwo, a jeśli już się ukazywały, to dostęp do nich był utrudniony? Otóż był pewien sposób, bardzo prosty i bardzo dobry.

Dawniej rodzice mieli szansę wychować dzieci na wartościowych i pełnych empatii ludzi, dzięki temu, że czytali im dużo książek. Zawarte w nich prawdy życiowe i morały idealnie sprawdzały się jako drogowskazy prowadzące dziecko właściwą drogą, dzięki czemu mogło zbudować własny system wartości. Treści zawarte w książkach dają jeszcze wiele innych korzyści, z których dobrze jest czerpać także współcześnie. Jeśli będziesz wiedzieć, dlaczego warto czytać dzieciom, z łatwością dobierzesz zakres tematyczny książek w taki sposób, który będzie sprzyjał rozwojowi mądrego i dobrego człowieka oraz obudzi potencjał drzemiący w twoim dziecku.

Dowiedz się, dlaczego warto czytać dzieciom

  1. Jednym z najistotniejszych powodów jest to, że wspólne czytanie sprzyja budowaniu więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Czas, który poświęcisz teraz maluszkowi poznając z nim morały zawarte w bajkach, zaprocentuje w przyszłości.
  2. Dziecko, któremu rodzice poświęcają dużo czasu czytając książki, czuje się kochane, spełnione i bezpieczne.
  3. Innym powodem, dlaczego warto czytać dzieciom, jest pobudzanie ich wyobraźni. Maluszek słuchając opowieści zawartych w książkach, wyobraża sobie opisanych tam bohaterów i sceny, co jest zdecydowanie lepsze, niż podanie całego przekazu w gotowej formie, jak ma to miejsce w kreskówkach. W tym drugim przypadku nie pozostawia się praktycznie w ogóle miejsca na wyobraźnię dziecka.
  4. Czytanie książek stymuluje rozwój mowy dziecka i wzbogaca jego słownictwo. Częste czytanie zwykle przekłada się też na wcześniejsze poznanie liter i rozpoczęcie nauki czytania.
  5. Kolejnym powodem, dlaczego warto czytać dzieciom, jest usprawnienie pamięci, która okazuje się być zdecydowanie lepsza u dzieci, którym dużo czytano w przeszłości.
  6. Istotny powód przemawiający za tym, by czytać dzieciom to możliwość przezwyciężenia dysleksji.
  7. Książki uczą logicznego oraz przyczynowo-skutkowego myślenia, a także rozwijają wrażliwość moralną.
  8. Dzięki czytaniu dzieci wzbogacają swą wiedzę ogólną o świecie i rządzących w  nim prawach.
  9. Dlaczego warto czytać dzieciom? Ponieważ jest to doskonała rozrywka. Zdecydowanie lepsza niż gry wideo lub oglądanie bajek.
  10. Czytanie dzieciom za młodu wyrabia w nich dobry nawyk poszerzania wiedzy i poszukiwania informacji w książkach w przyszłości.

To najważniejsze powody obrazujące, dlaczego warto czytać dzieciom. W rzeczywistości jest ich jednak zdecydowanie więcej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge