Kąpiel dziecka – przygotuj się do niej!

Kąpiel dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców prawdziwe wyzwanie. Muszą się zmierzyć z nauką odpowiedniego trzymania maluszka, jego mycia, wycierania i wykonaniem wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Z czasem dochodzi się do wprawy, ale aby zapewnić sobie i dziecku przyjemną i sprawnie wykonaną kąpiel, warto się do niej przygotować. W jaki sposób? Sprawdźmy!

Kąpiel dziecka – zapewnij mu właściwe warunki

Organizm maluszka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by gwarantować mu prawidłową termoregulację. To oznacza, że dziecko może szybko się wyziębić po kąpieli, ale i będzie inaczej odczuwać temperaturę wody w wanience, niż odbierają ją rodzice. Z tego względu należy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym będzie kąpany maluch, panowała odpowiednia temperatura. Podobnie jest z wodą napuszczaną do wanienki. Jaka będzie prawidłowa? Gdy po zanurzeniu łokcia w wodzie odczuwane jest ciepło, to znak, że można rozpoczynać kąpiel!

Przygotowanie niezbędnych akcesoriów

Uprzednio rodzice muszą również zadbać o to, by pod ręką mieć wszystkie niezbędne akcesoria. Mowa o kosmetykach, ręczniku lub ponczo z kapturkiem, patyczkach i wacikach higienicznych, chusteczkach nawilżanych oraz przygotowanej piżamce. Jest to ważne z tego względu, że tuż po kąpieli maluch może szybko się wychłodzić.

Ponadto mając wszystko pod ręką, rodzice przez cały czas pilnują dziecka. Nie muszą martwić się o to, co się dzieje z maluszkiem, gdy trzeba wyjść do pokoju po zapomniany kosmetyk, ubranko lub środki pielęgnacyjne.

Ręcznik czy ponczo?

Do wycierania dziecka posłużyć może ręcznik lub ponczo. Kąpiel dziecka ma być przyjemnością, nie tylko zabiegiem higienicznym, mówimy wręcz o całym rytuale. Ma zatem znaczenie, w jaki sposób i czym będzie wycierana wrażliwa i delikatna skóra dziecięca.

Niezależnie od tego, czy rodzice postawią na klasyczny ręcznik, czy też ponczo, muszą wybrać taki rozmiar, aby móc dokładnie zawinąć malca po kąpieli. Poncza mają tę zaletę, że posiadają kapturek, którym można nakryć główkę dziecka.

W obydwu przypadkach należy stawiać na wykonanie z miękkich, możliwie naturalnych materiałów. Dobrze sprawdza się bawełna, która jest wystarczająco delikatna dla skóry dziecka. Nie podrażnia jej, poza tym nadaje się do prania w wysokiej temperaturze. Dzięki temu można ją bez problemu odświeżyć, a ręcznik czy też ponczo, zostają pozbawione nagromadzonych zabrudzeń oraz mikrobów.

Kąpiel dziecka – z jakimi kosmetykami?

Skóra dziecka jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Jej bariera ochronna nie jest na tyle rozwinięta, by we właściwy sposób zabezpieczała. Wybierając kosmetyki do kąpieli maluszka, należy zatem decydować się na linie przeznaczone specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci. W produktach nie mogą się znaleźć substancje zapachowe ani barwiące. Nie są one do niczego potrzebne, za to wpływają na ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień.

Maluszkowi nie trzeba również niezliczonej ilości kosmetyków. Wystarczy płyn do kąpieli, który najczęściej nadaje się również do mycia delikatnych włosków. Ewentualnie oliwka do ciała. Kąpiel dziecka warto zakończyć masażem ciałka. W razie potrzeby można zastosować zasypkę lub chusteczki nawilżające do miejsc intymnych. Do umycia oczu i uszu wystarczą płatki higieniczne. Zewnętrzną część uszu można wyczyścić specjalnym patyczkiem.

Zaplanujmy kąpiel dziecka w najdrobniejszych szczegółach. Dzięki temu nie będzie ona stresująca dla żadnej ze stron, nawet wtedy, gdy rodzice wykonają ją po raz pierwszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge