Komplet garnków do gotowania

Komplet garnków do gotowania

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzi garnków. W zależności od potrzeb można wybrać emaliowane, stalowe, szklane, gliniane. Za każdym razem należy rozważyć zakup pod kątem jego przydatności w naszej kuchni. Do własnych potrzeb należy dostosować nie tylko rodzaj materiału, ale też wielkość naczynia do gotowania. Kiedy to zrobimy, zyskamy większą pewność, że zapewnimy sobie komfort i wygodę przygotowywania posiłków.Szeroki asortyment różnego rodzaju garnków może przyprawiać o zawrót głowy. W efekcie wybór, zamiast stawać się prostszy, jest trudniejszy. Jeśli jednak poznamy dobrze właściwości poszczególnych naczyń, ich wady i zalety, zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję.

Ten artykuł powstał właśnie z myślą o osobach, które mają trudność w wyborze. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł okaże się pomocny i po jego przeczytaniu zdecydowanie łatwiej wybierzecie wasz zestaw garnków.

Komplet garnków emaliowanych

Garnki emaliowane od lat goszczą w naszych domach. Używały ich nasze mamy, teraz możemy korzystać z nich także my. Ich zaletą jest to, że w kuchni prezentują się bardzo atrakcyjnie. Ich bogate wzornictwo sprawia, że można dopasować je praktycznie do każdego wnętrza. Jest to ogromny atut dla osób, dbających o aranżację kuchni.

Komplet garnków emaliowanych to doskonały wybór, jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt zdrowotny. Naczynia nie uwalniają bowiem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, nawet jeśli podgrzewane są do wysokich temperatur. Powłoka emaliowana posiada też właściwości antybakteryjne, co stanowi kolejna zaletę. To właśnie z tych względów poleca się przygotowywanie posiłków dla małych dzieci w garnkach emaliowanych. Ważne jest także to, że nie zmienią one smaku potraw.

Pomimo ogromu zalet, posiadają też wadę. Jeśli pojawią się odpryski emalii, garnek może nie nadawać się już do użytku. O ile odpryski na zewnątrz garnka to wyłącznie uszkodzenie niosące za sobą konsekwencje pogorszenia estetyki naczynia, o tyle uszkodzenie wnętrza garnka powinno pociągać za sobą decyzję o jego wycofaniu z użycia w kuchni.

Zestaw garnków ze stali nierdzewnej

W ostatnich latach bardzo chętnie wybieranymi naczyniami do gotowania są garnki ze stali nierdzewnej. Kupując je, warto zwracać baczną uwagę na jakość garnków. Bowiem tylko te najlepszej jakości nie będą rdzewieć, korodować i dadzą gwarancję użytkowania przez wiele lat. Ich ogromną zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nawet w przypadku upuszczenia naczynia, nie ma obawy przed wgnieceniem lub obiciem garnka.

Warto wiedzieć jednak, że garnki stalowe nie powinny być użytkowane przez osoby z alergią. W ich składzie chemicznym jest bowiem nikiel, który należy do alergenów. Należy zatem zwracać uwagę, czy wśród substancji uczulających daną osobę znajduje się nikiel.

Garnki stalowe charakteryzują się grubym dnem i ściankami, co pomaga w dłuższym utrzymywaniu ciepła, niż w przypadku garnków emaliowanych. Są też energooszczędne, co wynika z dobrej cyrkulacji termicznej wewnątrz garnka. Jako wadę garnków stalowych niektórzy ich użytkownicy podają pojawiające się w ich wnętrzu tęczowe plamy. Aby uniknąć takiego efektu, wystarczy jednak pamiętać, by nie wsypywać soli do stalowego garnka wypełnionego zimną wodą.

Krótkie podsumowanie

Zatem jakie garnki będą lepsze, stalowe czy emaliowane?  Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb kucharza. I jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. Jeśli odpowiednio dobierzemy naczynia, będziemy mogli cieszyć się nimi przez długie lata. Ogromną zaletą jest ot, że można komplet garnków utrzymanych w jednym stylu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge