Kuchenna wyspa – raj na ziemi

Kuchenna wyspa to doskonały sposób na podwyższenie funkcjonalności wnętrza. Może obfitować w szafki i szuflady, dzięki czemu zmieścimy w niej sporo rzeczy. Z powodzeniem stanowić będzie miejsce do gotowania, jeśli zainstalujemy w niej zlewozmywak czy kuchenkę. Pośród dużych otwartych przestrzeni, pozwoli w efektowny sposób oddzielić od siebie poszczególne pomieszczenia. Poza tym to efekt wizualny, który zawsze zachwyca. Sprawdźmy, jak ją dopasować do wnętrza.

Kuchenna wyspa tylko do dużych pomieszczeń?

Kuchenna wyspa to najczęściej kształt kwadratu bądź prostokąta i spore wymiary. Nie tylko samej wyspy, ale i miejsca, którego potrzebuje naokoło siebie, by swobodnie poruszać się po kuchni. W małych mieszkaniach i mocno niewymiarowych kuchniach, wyspa nie sprawdzi się.

Powinniśmy dysponować przestronnym wnętrzem, najlepiej otwartymi przestrzeniami, by wyspa spełniała swoje funkcje. Jeśli mamy na nią miejsce i budżet finansowy pozwala na takie rozwiązanie, nie ma nad czym się zastanawiać. Zyskamy na cudownej aranżacji, możliwości dopasowania do każdej stylistyki. Dodatkowym miejscu do gotowania, spożywania posiłków i oczywiście dużej ilości miejsca na kuchenne wyposażenie.

Funkcjonalność i możliwości zastosowania

Wyspa w kuchni może spełniać wiele funkcji. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego stołu. Zwykle usiądzie przy niej więcej osób. Poza tym można razem przyrządzać posiłki. Gotowanie nie będąc skierowanym do ściany sprawia, że czujemy się zdecydowanie lepiej. Spędzanie czasu w kuchni nawet na przyrządzaniu posiłków czy sprzątaniu, jest po prostu przyjemniejsze.

Zamiast typowych szafek pośród wyspy, które zostają przykryte blatem roboczym, możemy postawić na bardzo funkcjonalne szuflady. W nich umieścimy naczynia, kuchenne akcesoria, produkty spożywcze, a nawet sprzęt AGD! Pełna dowolność, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Otwarta kuchnia, w której zostanie zastosowana wyspa, to idealne rozwiązanie na wydzielenie dwóch pomieszczeń. Przyjemniejsza atmosfera, swoboda porozumiewania się z domownikami. Do tego zyskujemy na dodatkowym blacie sprawdzającym się podczas przyjęcia.

O czym pamiętać podczas projektowania

Kuchenną wyspę należy zaplanować już na etapie remontu. Tym bardziej, jeśli mają się w niej znaleźć elementy, takie jak zlewozmywak czy kuchenka. Całość będzie bowiem wymagała zaplanowania instalacji. Bierzemy pod uwagę wielkość wyspy oraz odległość pomiędzy wyspą, a pozostałymi szafkami. Dla zachowania swobody poruszania się w całym pomieszczeniu. Na koniec weźmy pod uwagę sposób oświetlenia. Nad wyspą najlepiej sprawdzą się oprawy oświetleniowe z punktowymi źródłami. Umieszczone symetrycznie dla zachowania porządku i centralnie, by eliminować niepożądane cienie.

Reszta to kwestia dopasowania do aranżacji kuchennego wnętrza. Uwzględniamy materiały, kolorystykę i sposób wykończenia. Kuchenna wyspa ma być funkcjonalną, ale i spójną z przyjętą aranżacją. Zaplanujmy ją należycie, by satysfakcjonowała pod każdym względem.

 

1 Comment

  1. Jagoda
    Marzec 10, 2018

    Właśnie przymierzam się do zmiany mieszkania i mój mąż choruje za wyspą w kuchni. Informacje się przydadzą

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge