Meble pokojowe dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Wybierając meble pokojowe dla dzieci, należy zwrócić uwagę na szereg bardzo istotnych szczegółów. Liczy się nie tylko wygląd, ale także bezpieczeństwo, wygoda oraz usytuowanie mebli w pokoju.

Aranżacja dziecięcego pokoju może być dla rodziców dużym wyzwaniem. Szeroki asortyment na rynku meblowym sprawia, że jest w czym wybierać. Jednak wybór nie jest taki prosty, jeśli wiesz, że meble pokojowe dla dzieci powinny spełniać szereg bardzo ważnych cech.

Funkcjonalność

Po pierwsze meble pokojowe dla dzieci muszą być funkcjonalne. Wybierając pojedyncze elementy, czy też cały zestaw  zwracaj uwagę na to, czy pomieszczą wszystkie rzeczy twojego dziecka. Czy otwierają się w wygodny dla ciebie i dziecka sposób oraz, czy maluszek będzie potrafił sam sięgnąć do wszystkich półek. Jeśli meble będą dla niego zbyt wysokie, czy też będą otwierać się w trudny dla dziecka sposób, możesz liczyć się z tym, że pociecha będzie wołać cię za każdym razem, kiedy nie będzie mogła dosięgnąć swojej zabawki.

Meble pokojowe dla dzieci dostosuj do ich wieku

To, co będzie pasowało do pokoju nastolatka, nie koniecznie sprawdzi się w pokoiku niemowlęcym. Wybierając zestaw mebli, koniecznie sprawdź, do jakiego wieku zostały przystosowane. Możesz też pokusić się o zakup mebli, które będą rosły wraz z twoim dzieckiem. Dzięki temu unikniesz konieczności częstej  wymiany mebli, gdy niemowlę stanie się rozbrykanym maluszkiem, a następnie  wejdzie w wiek szkolny. Kluczem jest tutaj wybór uniwersalnych mebli i dopasowanie pokoju do wieku dziecka za pomocą innych dodatków, takich jak tapeta, naklejka ścienna, firany i zasłonki, narzuty na łóżko, dywan itp.

Bezpieczeństwo

Jakie jeszcze powinny być meble pokojowe dla dzieci? Przede wszystkim bezpieczne, i to niezależnie od wieku dziecka. Im starsze, tym mniej będzie rzeczy, na które musisz zwracać uwagę, jednak przy maluszkach musisz być szczególnie czujna. Powinnaś pamiętać, by meble miały zaokrąglone rogi lub jeśli zdecydujesz się na meble uniwersalne, możesz założyć na nie specjalne osłonki. Po drugie, przy małych dzieciach lepiej zrezygnować z dużych przeszkleń (np. witryny) oraz mebli niestabilnych. Zwróć też uwagę, czy komoda w pokoju dziecięcym po wysunięciu wszystkich załadowanych zabawkami szuflad nadal będzie stabilna. Niektóre komody przewracają się wtedy, co stwarza ogromne ryzyko dla małych dzieci. I ostatnia sprawa – materiały, jakich użyto do produkcji mebli. Najlepiej wybierać te naturalne i nieszkodliwe dla zdrowia.

Aranżację pokoju dziecięcego możesz zrobić sama lub zlecić to projektantowi wnętrz. W każdym przypadku musisz jednak pamiętać, by meble pokojowe dla dzieci zostały dostosowane do wieku pociechy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge