Niespokojny sen u niemowlaka – przyczyny

niespokojny sen u niemowlaka

Każde niemowlę jest inne i różnie może wyglądać ich sen. Niekiedy będą spały jak aniołki, innym razem dostrzeżesz niespokojny sen u niemowlaka. Jedne będą spały niespełna 12 godzin, inne niemal przez cały dzień. Istnieją co prawda pewne normy, które wskazują ile powinno spać dziecko w określonym wieku, ale cóż zrobić, jeśli dzieci o tych normach nie słyszały i w żaden sposób nie chcą się do nich stosować?

Choć większość niemowląt doskonale wpisuje się w normy, które określają ile powinno spać dziecko w danym przedziale wiekowym, są i takie, które zdają się te normy zupełnie ignorować. Ich sen jest zdecydowanie dłuższy lub krótszy, co może wzbudzić niepokój rodziców. Niespokojny sen u niemowlaka, który może się przy okazji tych problemów pojawiać, to dodatkowy problem.

Czy jest powód do niepokoju?

Nie każde dziecko potrzebuje tyle samo snu, co inne. Są  niemowlęta, które nijak nie wpisują się w określone przez dorosłych normy. Zamiast tego wyznaczają sobie własne normy podyktowane swoimi potrzebami. Jeśli dziecko śpi mniej lub więcej niż określili to specjaliści, a przy tym jest radosne, wypoczęte i nie wykazuje żadnych oznak choroby, raczej nie ma powodu do niepokoju. Układanie dziecka do snu na siłę, w chwili, gdy ono tego nie potrzebuje, nie tylko nie spowoduje, że dziecko zaśnie, ale może wprowadzić dodatkowe napięcia. Znany specjalista od dzieci, Janusz Korcza napisał kiedyś: „zmuszanie dzieci, by spały, gdy im się spać nie chce, jest przestępstwem, a tablica, która głosi, ile godzin snu dziecku potrzeba, jest absurdem”.

Niespokojny sen u niemowlaka

Może się jednak zdarzać, że dziecko ma kłopoty ze snem, które odbijają się na jego kondycji w ciągu dnia. Jest niespokojne, marudne i zmęczone, jednak pomimo wszystko nie potrafi spokojnie zasnąć. W takim przypadku konieczna jest pomoc i interwencja rodziców. Zanim udasz się z maluszkiem do lekarza, możesz spróbować sprawdzić sama, czy jest coś w rytmie dnia dziecka, co zakłóca jego spokój i uniemożliwia zaśnięcie.

Brak stałego rytmu dnia

Dzieci lubią rutynę i przewidywalność. Jeśli zabraknie jej w naszym schemacie dnia, niemowlęta mogą czuć się zagubione i zdezorientowane. Sytuacja, kiedy jednego dnia dziecko jest kąpane o godzinie 18, drugiego o 21, a trzeciego wcale, dodatkowo w ciągu dnia spacer, pory karmienia i drzemki są o różnych porach, wprowadza w jego życie dysharmonię i może powodować niespokojny sen u niemowlaka. 

Nadmiar bodźców

W dzisiejszej rzeczywistości, kiedy w naszych domach jest aż za dużo różnego rodzaju bodźców dźwiękowych, ich nadmiar może być przyczyną niepokoju u niemowląt. Delikatny układ nerwowy małych dzieci nie jest jeszcze przystosowany do odbioru takiej ich ilości. Nawet jeśli tobie wydaje się, że telewizor gra bardzo cicho, a włączony laptop pracuje bezgłośnie, u dziecka odgłosy te mogą powodować kłopoty z zasypianiem.

Przemęczenie

Niektórym osobom wydaje się, że zmęczone dziecko powinno po prostu zasnąć i spokojnie przespać całą noc. Nawet jeśli takie dzieci się zdarzają, to chyba niezwykle rzadko. Przyznam szczerze, że mnie nie było dane doświadczyć takiego komfortu. Znam za to zupełnie odwrotną sytuację. Dziecko, które jest przemęczone (czytaj zmęczone za bardzo) będzie miało ogromny problem z zaśnięciem. A kiedy już mu się to uda, prawdopodobnie obudzi się po godzinie z wielkim szlochem. Dlatego warto pilnować pory drzemek dziecka i układać je do snu, kiedy faktycznie jest już zmęczone.

O tym, jak ogromny wpływ na zdrowy rozwój dziecka ma sen, nie trzeba chyba przypominać. Niespokojny sen u niemowlaka może ten rozwój zaburzać. Warto wyeliminować czynniki, które mogą być przyczyną niepokoju u maluszka. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z pediatrą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge