Pokój dziecięcy – małe królestwo naszych pociech

Jaki powinien być pokój dziecięcy? Przede wszystkim przytulny, inspirujący i dostosowany do wieku pociechy. Powinien odpowiadać wymaganiom rodziców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, i dziecka, jeśli mówimy o dekoracjach i wyglądzie. Słowem małe królestwo, w którym nasza pociecha będzie mogła miło i bezpiecznie spędzać czas.

Jak sprawić, by maluszek z chęcią wracał do swojego pokoju? Są na to sprawdzone sposoby. Z pomocą przychodzą producenci dziecięcych mebli oraz akcesoriów i elementów dekoracyjnych wnętrz. To, o co muszą zadbać rodzice, to przede wszystkim wybór odpowiedniego wyposażenia, które będzie:

  • dostosowane do wieku dziecka,
  • spełni wymogi bezpieczeństwa,
  • będzie pokrywało się z zainteresowaniami dziecka,
  • będzie wpływało inspirująco i motywująco na dziecko.

Pokój dziecięcy, a wiek dziecka

Dostosowując dziecięcy pokój do wieku twojej pociechy, możesz postawić na meble dedykowane dla określonej grupy wiekowej, co w dużej mierze załatwi sprawę, lub na zakup uniwersalnych mebli, które dobrze sprawdzą się zarówno w pokoju noworodka, jak i nastolatka. W tym drugim przypadku konieczne będzie znalezienie innego sposobu na dopasowanie wnętrza do wieku dziecka. Idealnym rozwiązaniem okazują się być firany i zasłony, narzuty oraz różnego rodzaju dekoracje, jak np. naklejki na ścianę. Większość z tych akcesoriów znajdziesz na stronie sklep dziecięcy. W ten sposób możesz zarazem dopasować wnętrze do wieku dziecka i jego zainteresowań. Dla starszego dziecka może to być ogromna naklejka ścienna z mapą świata, a dla małej dziewczynki lampka w kształcie króliczka, dla małego astronoma oświetlenie imitujące rozgwieżdżone niebo, a dla dobrze zapowiadającego się przyrodnika dekoracje ścienne ze zwierzętami. Najważniejsze w tym wszystkim jest, by pokój dziecięcy odpowiadał dziecięcym wyobrażeniom i marzeniom.

Bezpieczeństwo

Choć meble i akcesoria dla dzieci z natury powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa, zdarza się niekiedy, że, bądź to z powodu niedopatrzenia producenta, bądź też innych przyczyn, dochodzi do wypadku z udziałem dziecka. Paradoksalnie najwięcej takich wypadków zdarza się właśnie w domu. Dlatego warto zadbać o to, by pokój dziecięcy był możliwie najbezpieczniejszy dla twojej pociechy. Jeśli zamieszka w nim niemowlę lub małe dziecko, powinnaś posiadać zaślepki do kontaktów, zabezpieczenia na ostre krawędzie mebli oraz blokady lub zabezpieczenia na klamki drzwi, które uniemożliwią ich przypadkowe zatrzaśnięcie. Warto też zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo ze strony mebli. Należy unikać wszelkich elementów wyposażenia, czy umeblowania, które dziecko mogłoby na siebie ściągnąć lub przewrócić. I tu jako przykład mogę podać to, co wydarzyło się w domu mojej przyjaciółki.

Dziecięcy pokój, a w nim dziecięce meble i jej wtedy około 1,5 roczna córeczka. Nieświadoma niebezpieczeństwa mama krzątała się po kuchnia, dziecko tymczasem penetrowało szafki z zabawkami. Niby nic nie powinno się wydarzyć. A jednak… Mała, bawiąc się, wysunęła po kolei z komody wszystkie szuflady z zabawkami, te przeważyły mebel i sprawiły, że całość runęła na dziecko. Do dziś zastanawiam się, jak to możliwe, że szuflady, które wysunęły się wtedy z komody, utworzyły coś na kształt piramidy z przestrzenią w środku. Dziecko wyszło z tego wypadku bez szwanku, ba…, nawet bez jednego zadrapania, dzięki temu, że utknęło właśnie w tej przestrzeni. W każdym razie po tym wypadku komoda została na stałe przymocowana do ściany.

Poszukując ciekawych rozwiązań do pokoju dziecięcego warto zatem zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia są także inne aspekty, takie jak wiek dziecka i jego zainteresowania, jednak to bezpieczeństwo dziecka powinno zaprzątać najwięcej uwagi rodzica.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge