Rodzeństwo w samochodzie – jak przetrwać dłuższą podróż?

O ile maluszek podczas podróży po prostu będzie spał, o tyle już rodzeństwo w samochodzie będzie dokazywać, bawić się i hałasować. Czy faktycznie tak jest? Jak przetrwać podróż z dwójką czy trójką pociech? Podpowiadamy w artykule!

Kiedyś i dziś

Kiedyś, podczas jazdy samochodem z rodzicami, rozmawiało się, a raczej słuchało o sensie życia. Nauce, która ma prowadzić nas do celu. Aspiracjach, dzięki którym poczujemy się wartościowi i ważni. Niemniej jednak rodzeństwo w samochodzie zawsze zwiastowało ciekawe wydarzenia. Niezależnie od epoki, dwójka małych rozrabiaków może dawać się we znaki – szczególnie podczas długiej, a co za tym idzie, również męczącej podróży. Teraz wydaje się, iż rozwiązań na nadaktywne maluchy jest więcej. Chociażby słynne, małe telewizory, na których można puścić dzieciom bajki. Jakie metody warto stosować nad nadaktywne dzieci?

Rodzeństwo w samochodzie – gotowi do startu?

Najfajniejsza część podróży jest wtedy, gdy wszyscy zapinamy pasy i z niecierpliwością czekamy na dotarcie do celu. Wsiadamy, uśmiechnięci i radośni. Ekscytacja sięga zenitu. Zarówno rodzeństwo, jak i rodzice są pełni sił – wypoczęci po przespanej nocy, zadowoleni ze zbliżającego się wyjazdu. Mija pięć minut i pada to kluczowe pytanie „Daleko jeszcze?”. Pociechy niewinnie spoglądają na rodziców, mama kulturalnie odpowiada – wszystko zostało zduszone w zalążku.

Pierwsza kłótnia w samochodzie

Wtem przychodzi moment pierwszej kłótni pomiędzy rodzeństwem. Błahe sprawy, nagle okraszone są krzykiem i hałasem nie do zniesienia. Rodzic, podróżujący na miejscu pasażera powinien przejąć inicjatywę.

Małe dzieci są ciekawe świata – cechę tę należy wykorzystać. Rozpocznij zabawę w spostrzegawczość, czyli to, co widzimy za oknem. Opisujemy dokładnie dany przedmiot w sposób ciekawy, tak aby zainteresować pociechy.

Jeśli natomiast chcesz wyciszyć rodzeństwo i zażegnać konflikt, zacznij czytać książkę. Czynność ta jest niezwykle uspokajająca, wręcz relaksująca. Dzieci słuchają w ciszy tego, co czyta im rodzic, czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Jeśli chcesz wybrać książkę uniwersalną, dla każdego pasażera, postaw na audiobooka, dzięki któremu rodzice i dzieci z przyjemnością będą oczekiwać kolejnych pełnych emocji momentów.

Rozgrzane do granic możliwości

W trakcie podróży samochodem, przychodzi taki moment, że rodzeństwo nie jest w stanie na siebie nawet spojrzeć – złowrogie odzywki, obrażone miny, czy kłótnie nie są sprzymierzeńcem zmęczonych trasą rodziców. W tym momencie można włączyć dzieciom bajki – jeśli nie lubią tych samych kreskówek, warto wyposażyć ich w tablety, na których każdy obejrzy swoją ulubioną bajkę. Przed trasą, na urządzeniu mobilnym lub wspomnianych tabletach, można zainstalować rozwojowe gry dla dzieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć kontrolę nad tym, co Wasze pociechy oglądają lub w co grają.

Rodzeństwo w samochodzie nie zawsze musi być kłopotliwe. Za pasem przerwa świąteczna i ferie zimowe, dlatego też warto wziąć pod uwagę odpowiednią organizację czasu w aucie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge