Stolnica drewniana, blacha do pieczenia, foremki – czyli wszystko do pieczenia babeczek i ciasteczek

Stolnica drewniana, blacha do pieczenia, foremki - czyli wszystko do pieczenia babeczek

Robienie wypieków wymaga wyposażenia kuchni w specjalne akcesoria. Przydaje się tu zwłaszcza stolnica drewniana, wałek, sitko i blacha do pieczenia. Jeśli nastawiasz się na wypiekanie ciasteczek i babeczek, zdecydowanie powinnaś zainwestować też w rozmaite foremki, które pomogą nadać im odpowiedni kształt.

Niezastąpiony w kuchni, sprawdzony przepis i wiedza na temat łączenia składników będą niczym, jeśli nie będziesz dysponować też odpowiednimi kuchennymi akcesoriami. Podstawowym orężem kucharza, którego celem są małe i duże słodkie wypieki powinny być zatem: blacha do pieczenia, foremki, stolnica drewniana, wałek, pędzel i sitko.

Blacha do pieczenia

Blacha do pieczenia za każdym razem powinna zostać dostosowana do rodzaju wypieku. Jej kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego została wykonana, należy uzależnić od tego, czy planujemy pieczenie tortu, ciasta, babki, babeczek, czy ciasteczek. Na rynku dostępne są zarówno klasyczne blachy o rozmaitych kształtach i rozmiarach, jak i takie, które przeznaczone są do konkretnych wypieków. Można zainwestować zatem w formę do babki gotowanej, małe foremki do babeczek lub dużą blachę, na której przygotujemy puszysty sernik.

Materiał, z jakiego wykonano blachę, w znacznym stopniu determinuje komfort pracy. Producenci dostarczają do sklepów zarówno stosunkowo tanie blachy ocynkowane, jak i z wyżej półki wykonane ze stali węglowej z powłoką non-stick, silikonowe, szklane i inne.

Stolnica drewniana

Przy słodkich wypiekach niezwykle przydatna jest także stolnica. Trudno byłoby sobie wyobrazić bez niej takiej czynności jak wyrabianie, czy wałkowanie ciasta. Jeśli będzie odpowiednio duża, a jej boki zabezpieczone będą z trzech stron krawędziami, zyskamy komfort pracy i utrzymamy kuchnię w czystości. Tradycyjna stolnica drewniana jest w naszych kuchniach najbardziej powszechna. Niektórzy kucharze preferują jednak stolnice wykonane z innych materiałów. Na rynku dostępne są także stolnice bambusowe i silikonowe. Które z nich są najlepsze? Kwestię  dopasowania stolnicy do własnych potrzeb należy pozostawić w gestii kucharza. Warto jednak pamiętać, że stolnica drewniana sprawdza się w naszych kuchniach od dziesięcioleci. Towarzyszyła przecież już naszym mamom i babciom. Tymczasem stolnice bambusowe i silikonowe są u nas stosunkowo nowymi produktami.

Wałek

Wałek zawsze powinien być na wyposażeniu kuchni w komplecie ze stolnicą. Tradycyjny, wykonany z drewna składa się z walca z otworem w środku oraz umieszczoną w tym otworze rączką. W sprzedaży są także wałki wykonane z metalu, plastiku i silikonu. Podobnie jak w przypadku stolnic, tak i tutaj pozostawiony został kucharzom szeroki wybór. Różne rozmiary, konstrukcje i ciężar wałków pozwalają na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdego zainteresowanego robieniem wypieków.

Foremki

Foremki do wykrawania rozmaitych kształtów z ciasta przydadzą się w każdym domu, w którym są dzieci. Niezależnie od tego, czy ciastka przygotowywane są w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, czy też z innej okazji, zawsze jest to świetna zabawa, która zajmuje tak dużych, jak i małych kucharzy. Panująca przy tym miła i rodzinna atmosfera to coś, co pozostaje w pamięci dzieci na długie lata. Warto zatem zainwestować w wyróżniające się rozmaitymi kształtami foremki do wykrawania ciasteczek, by choć na chwilę, razem z własnymi pociechami znów stać się dzieckiem.

Choć wymienione wyżej akcesoria należą chyba do najważniejszych przy wypiekaniu słodkości, na nich lista się nie kończy. Należy przecież pamiętać także o pędzelku czy sitku, które pomocne będzie przy oprószaniu cukrem pudrem. Bez nich jednak byłabym sobie w stanie poradzić, bez takich akcesoriów jak stolnica drewniana, wałek i foremki do ciasta – nie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge