Wyprawka dziecięca – co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dziecięca powinna być przygotowana jeszcze zanim na świat przyjdzie nowy członek rodziny. W końcu żadna mama nie jest pewna, czy poród nastąpi w planowanym terminie, a może jednak nieco wcześniej. Co powinno się znaleźć w wyprawce? Z czego można zrezygnować, a które elementy nie są niezbędne, ale jednak bywają przydatne? Sprawdźmy!

Wyprawka dziecięca – elementy obowiązkowe

Przede wszystkim rodzice muszą pamiętać, że wyprawka dziecięca powinna być dostosowana do pory roku, w której maluch wraz z mamą wrócą ze szpitala do domu. Latem potrzebne będą inne ubranka niż zimą. Poza tym od tego zależy ilość kupowanych ciuszków, bucików czy akcesoriów.

W cieplejszej porze wystarczą lekkie bluzeczki, body, spodenki, pajacyki. Do tego cienkie skarpetki. Można zrezygnować z bucików, bo i tak upłynie nieco czasu, zanim maluszek zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Warto postawić na kilka sztuk każdego elementu garderoby. Niemowlak będzie szybko brudził swoje ubranka, przede wszystkim podczas jedzenia. Rodzice mogą nie nadążać z praniem czy prasowaniem, dlatego zapasowy komplecik ciuszków będzie jak znalazł.

W porze jesieni i zimy wyprawka dziecięca musi mieć miejsce na kombinezon, w którym maluszek pojedzie do domu. Przyda się on również podczas pierwszych spacerów. Nie powinien być jednak kupowany na wyrost, ponieważ w zbyt dużym dziecku będzie niewygodnie. Niemowlak do kolejnego sezonu zimowego urośnie na tyle, że i tak trzeba będzie kupić coś nowego. Przydadzą się ponadto grubsze skarpetki, które uchronią stópki maluszka przed marznięciem.

Wózek wielofunkcyjny czy oddzielnie gondola i spacerówka?

Wyprawka dziecięca przewiduje sporo miejsca na wózek. Bez niego nie obejdzie się żaden maluszek. Rodzice mogą wybrać pomiędzy wózkiem wielofunkcyjnym, który będzie spełniał funkcję gondoli i spacerówki. W zależności od zakupionej konstrukcji, pozwoli na rozłożenie i skorzystanie z fotelika samochodowego. Innym rozwiązaniem jest kupno oddzielnie głębokiego wózka oraz spacerówki. Co lepiej wybrać?

Obydwie propozycje mają zalety i wady. Jeden wózek to większy wydatek, ale i mniej miejsca w domu, które zostaje zajęte. Wielofunkcyjność, wygoda użytkowania i brak konieczności szukania kolejnych elementów. Trzeba jednak liczyć się z dużą wagą takiego wózka, ponadto jego składanie i rozkładanie nie zawsze będzie komfortowe.

Wózek głęboki przydaje się tylko przez jakiś czas. Za to spacerówka posłuży nawet dłużej niż rok. Jeśli pozwala na to miejsce w mieszkaniu bądź domu, kupno dwóch różnych wózków będzie dobrym krokiem. Ponadto można wybierać spośród spacerówek, które idealnie się sprawdzają podczas podróży, niezależnie od środka komunikacji.

Kosmetyki do pielęgnacji dziecka

Na koniec wspomnimy o kosmetykach do pielęgnacji maluszka. Choć półki sklepowe uginają się pod ich ciężarem, na sam początek wystarczy kilka podstawowych produktów. Wyprawka dziecięca powinna zawierać puder, krem na odparzenia, olejek do pielęgnacji ciała, ewentualnie grzebień, jeśli dziecko ma włoski. Przydadzą się chusteczki nawilżane. O większej liczbie kosmetyków można pomyśleć z czasem, gdy rosnące dziecko będzie miało coraz więcej potrzeb. W pierwszych tygodniach życia wspomniane produkty są wystarczające.

Wyprawka dziecięca to spory wydatek dla rodziców. Zdecydowanie większy, gdy do domu przybywa mama wraz z bliźniakami lub jeszcze większą liczbą maluszków. To dlatego warto przemyśleć, co obowiązkowo musi się w niej znaleźć, a bez czego obejdzie się liczna rodzina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge